Varginanti liga – atopinis dermatitas...

Austrų mokslininkų duomenimis, sunkiu atopiniu dermatitu sergantį vaiką auginanti šeima patiria didesnį stresą nei šeima, auginanti cukriniu diabetu sergantį vaiką. Ši liga mažina pasitikėjimą savimi ir gyvenimo džiaugsmą. Dėl atopinio dermatito 80 proc. pacientų sutrinka miegas, 60 proc. nukenčia kasdieninė veikla ir mokslas, 85 proc. turi įsigyti ir dėvėti specialią aprangą.

JAV paskaičiuota, kad sergančiojo atopiniu dermatitu gydymas per metus kainuoja panašiai, kaip ir emfizemos, psoriazės ar epilepsijos gydymas. Apie šią ligą pasakoja KMU pediatrijos klinikos gydytoja doc. Jolanta KUDZYTĖ.

Atopinis dermatitas – lėtinė už­de­gi­minė odos liga, dažnai sukelianti niežulį, paveikianti visas ne tik sergančiojo, bet ir jo šeimos narių gyvenimo kokybės sritis. Tarptautinio tyrimo ISAAC duomenimis, tarp 6–7 metų vaikų atopiniu dermatitu serga nuo 2 proc. Irane iki 16 proc. Japonijoje, Švedijoje. 13–14 metų amžiaus grupėje sergančiųjų yra nuo 1 proc. Albanijoje iki 17 proc. Nigerijoje. Lietuvoje, kuri taip pat dalyvavo ISAAC tyrime, įvairiose amžiaus grupėse sergančiųjų yra 2–3 proc.

Atopinį dermatitą sukelia ir provokuoja maisto ir aplinkos, kontaktiniai alergenai, odos infekcijos ir odos dirgikliai, netinkamas klimatas, emocinė įtampa.

Ligai būdingi paūmėjimai, kurių dažnis nevienodas įvairiems žmonėms ir nevienodai kartojasi ligos metu. Esant paūmėjimui, didėja paraudimas, niežulys, susidaro papulės ir šašai. Prisidėjus bakterinei infekcijai, formuojasi pūlinukai.

Ar visais atvejais liga pasireiškia vienodai?

Skiriami du pažeidimo tipai. Pirmasis, būdingesnis mažiems vaikams (iki 2 metų), kai dažniau pažeidžiami veidas, kakta, skruostai, ausų kaušeliai ir oda už ausų kaušelių, liemuo, rankų ir kojų tiesiamieji paviršiai. Šie pažeidimai labiau šlapiuoja.

Antrasis tipas – vaikų, paauglių ir suaugusiųjų (2–14–30 metų). Dažnesni kaktos, vokų, lūpų, kaklo šonų, sprando, tiesiamųjų plaštakų paviršių, rankų ir kojų lenkiamųjų paviršių (alkūnių, pakinklių, riešų, čiurnų) pažeidimai. Šiuo atveju būdingesnė „sausoji“ ligos forma – atsiranda mazgelių, sustandėjimų, patinimų, nukasymų.

Pagal eigą liga dar skirstoma į lengvos, vidutinio sunkumo ir sunkios eigos.

Kaip liga diagnozuojama?

Liga diagnozuojama remiantis anamneze, atlikus apžiūrą, atlikus odos mėginius. Adatos dūrio mėginys rodo alergines reakcijas, kurios įvyksta per pusvalandį valandą po kontakto su alergenu. Taip pat nustatomi specifiniai imunoglobulinai E kraujyje. Odos lopo mėginiai rodo vėliau vykstančias alergines reakcijas.

Tiriant ligą sukeliančias priežastis, naudojamos eliminacinės ir provokacinės dietos.

Gydymo principai

Labai svarbu pašalinti ligą sukeliantį alergeną. Todėl reikšminga yra dieta, ypač vaikams, ir aplinkos kontrolė.

Odos barjerinei funkcijai atkurti naudojami neutralūs tepalai – emolientai (pvz., Essex, Excipial, Linola-Fett, Cutibasa, Dermobasa, Eucerin).

Gydant labai svarbu slopinti uždegimą. Tam gydytojas gali skirti hormonų, vietiškai ar geriamųjų. Sunkiais atvejais tenka gydyti ir imunosupresantais (ciklosporinas A).

Tačiau daugeliu atvejų uždegimą galima nuslopinti vietiniais nehormoniniais imunomoduliatoriais, pvz., pimekrolimu (Elidel).

Elidel veiksmingai šalina atopinio dermatito simptomus. Niežulį sumažina per 3 dienas, paraudimas, paburkimas 70 proc. pacientų išnyksta arba labai sumažėja per 3 savaites.

Vaistas ypač veiksmingas. Juo galima tepti ir tas vietas, kur oda labai jautri (veidą, kaklą, linkius).

Jis reikia pradėti gydyti iškart, tik atsiradus pirmiesiems atopinio dermatito simptomams. Tai apsaugo nuo ligos progresavimo, palengvina ligos eigą, pagerina ligos kontrolę. Svarbu tai, kad šis vaistas neprasiskverbia pro odos barjerą ir nepatenka į sisteminę kraujotaką, nesukelia sisteminių nepageidaujamų reakcijų ir neslopina vietinio imuniteto. Taip pat neveikia kolageno sintezės, todėl nesukelia odos atrofijos.

Jei yra stiprus niežulys, vartotini II kartos antihistamininiai vaistai.

Atsiradus bakterinėms komplikacijoms, gydoma antibiotikais.

Paaugliams ir suaugusiesiems galima taikyti fototerapiją (UVB, UVA, PUVA).

Labai svarbus ligonio ir jo šeimos narių mokymas, psichoterapija.

90 procentų atopiniu dermatitu sergančių vaikų pasveiksta iki 10 metų amžiaus.

Profilaktika

Ji labai svarbi norint išvengti šios ligos. Pradedama jau nėštumo laikotarpiu, svarbi tinkama nėščiosios dieta ir darbo sąlygos. Vėliau reikšminga ir naujagimį maitinančios moters bei kūdikio dieta. Iki 6 mėnesių kūdikis turi gauti tik motinos pieno, papildomų produktų skiriama vyresniems nei 6 mėnesių kūdikiams.

Jei vaiką beria, o motina neturi savo pieno, skiriama hidrolizuoto pieno mišinių. Labai svarbi ir namų aplinka, vaikui kenkia tėvų rūkymas, dulkių erkės.


...atgal...