Kūdikių pilvo spazmai ir diegliai – tėvų košmaras...

Širdį veriantis kūdikio riksmas dėl pilvuko spazmų tėvus varo į neviltį. Jie visuomet prasideda pačiu netinkamiausiu metu, kaip tik tada, kai tėvai norėtų atsikvėpti ir pasidžiaugti savo kūdikėliu. “Nauji” tėvai pasijunta išvargę ir bejėgiai, ir atrodo, kad jokios priemonės nebepadeda. Tėvai dieną naktį vaikšto su savo mažulėliu ant rankų neįstengdami jo nuraminti
Kas tie pilvo spazmai ir diegliai?
Pilvo spazmais arba kolikais vadinami aštrūs, periodiški pilvo skausmai arba diegliai, kurie pasireiškia kūdikiams, nes jų virškinimo sistema yra labai jautri. Visi vidaus organai, kaip ir likęs fizinis kūnas, pratęsia save ir už pilvo ribų. Tai ypač dažnai pasitaiko kūdikiams, maitinamiems iš buteliuko ir jautriems karvės pienui, taip pat vaikams, kurie sunkiai gimė.

Spazmai neprasideda iš karto po gimimo, bet po kelių dienų ar net savaičių. Kūdikis suriečia arba ištiesia kojytes, sustingsta ir verkia, verkia… Dažniausiai taip atsitinka po maitinimo. Viduriukai užkietėja arba pasikeičia išmatų spalva. Spazmai gali trukti kurį laiką. Paprastai užeina pavakariais, gali tęstis visą naktį, o pačiu blogiausiu atveju - ir visą dieną. Tėvams tai blogiausias košmaras.

Kūdikio maitinimas. Ką jūs galite padaryti?
Jeigu matinate krūtimi, tuomet pasirūpinkite savo maistu, nes daugelis maisto produktų, kuriuos jūs valgote neigiamai veikia jūsų mažylio virškinimo traktą. Per jūsų pieną jį veikia karvės pienas ir jo produktai, taip pat alkoholis, arbata, šokoladas, prieskoniai (ypač čili ir visų rūšių pipirai), svogūnai, česnakai, brokoliai, kopūstai, kalafiorai, Briuselio kopūstai, paprika (ypač šviežia žalia), braškės, apelsinai ir vynuogės. Kartais “kalti” gali būti kiaušiniai arba miltiniai produktai ir netgi vaisiai su kauliukais (vyšnios, abrikosai ir t.t). Stenkitės nevalgyti to maisto, kuris jums pačiai nelabai tinka, kurio valgėte nežmoniškai daug. Pašalinkite visus įtartinus produktus iš kūdikio maistelio (jeigu jis tik ką pradėjo valgyti kietą maistą) ir duokite jam nedideliais kiekiais švelnių, lengvai virškinamų produktų.

Kai kurie iš buteliuko maitinami vaikučiai yra jautrūs karvės pienui, todėl pasitarkite su savo pediatru dėl mišinuko. Karvės pieno mišinuką galima pakeisti sojos pieno mišinuku. Daugeliui jautrių vaikų sojos mišinukai yra išeitis, tačiau kai kuriems kūdikiams jis padidina rūgštingumą, kai kurios jo rūšys turi daug cukraus.

Kai kurie vaikučiai valgydami prisiryja oro, ir jeigu jie neatsirūgsta, jiems išpučia pilvuką. Jeigu maitinate iš buteliuko išbandykite įvairius žindukus: su mažesne skyle (jei jūsų kūdikis mažas) ir didesne (vyresniam vaikui). Neleiskite krūtimi žindomam kūdikiui peralkti, nes jis, godžiai rydamas pieną, prisiris ir oro. Jeigu jūsų kūdikis žįsdamas ryja orą, pabandykite maitinti įvairiomis pozomis. Po maitinimo palaikykite kūdikį stačią arba ant peties, kad jis atsirūgtų.

Vietoje krūties arba mišinuko pasiūlykite virinto nešalto vandens, nes mažylis paprasčiausiai gali būti ištroškęs, ypač šiltu oru arba kai jis linkęs prakaituoti. Tuomet jis tenori numalšinti troškulį. Pagirdyti kūdikį galite tuomet, kai jis puikiai auga (priauga svorio ir “prigamina” daug šlapių vystyklų).

Pasiūlykite ką tik pamaitintam neramiam kūdikiui pažįsti mažąjį pirštą (piršto pagalvėlė priglaudžiama prie gomurio) arba žinduką. Kai kurie neramūs kūdikiai žinda krūtį be perstojo, bet pienas perkrauna skrandį ir dar labiau padidina spazmus. Iš tikrųjų jie nori tik raminančio žindimo. Netgi kai kūdikis prašo valgyti, kartais įmanoma jam duoti krūtį per dažnai.

Pailsėkite, kai maitinate neramų kūdikį. Įsitaisykite patogiai su gera knyga ar laikraščiu arba prigulkite, kol jūsų kūdikis valgo. Tai galbūt vienintelės akimirkos, kai jūsų kūdikis neverkia – pasidžiaukite tuo.

Galiausiai… Atminkite, kad jūsų kūdikio pilvuko spazmai ir diegliai nesitęs visą gyvenimą, net jei dabar jums tai atrodo kaip amžinybė. Daugumos kūdikių virškinimo sistema pakankamai sutvirtėja trečiąjį gyvenimo mėnesį.

Ką daryti?
 Pabandykite paguldyti kūdikį veiduku į apačią ant delno su šiltu susuktu rankšluosčiu: spaudimas kartais sumažina spazmus.

Pasiguldykite kūdikį ant kelių taip, kad nespaustumėte jo pilvuko: spaudimas kartais padidina spazmus. (Šiuos simptomus turėkite omeny, pasirinkdami homeopatinius vaistus.)

Duokite mažyliui krapų arba pankolio arbatėlės. Užvirkite arbatinį šaukštelį sėklų ½ litro vandens ir virkite 10 min. Perkoškite ir atvėsinkite. Duokite kūdikiui iš buteliuko arba šaukštelio. Nedėkite nei cukraus, nei medaus. Būkite atsargūs duodami mikstūrą nuo pilvo spazmų, ji gali turėti spirito.

Padėkite kūdikiui išsituštinti, nes spazmai gali jam trukdyti. Labai švelniai pamasažuokite pilvuką, geriausiai sukamaisiais judesiais pagal laikrodžio rodyklę arba palaikykite pusiau tupimoje padėtyje (jo nugarėlė priglausta prie jūsų pilvo, kojytės truputį pakeltos). Darykite visa tai labai švelniai.

Jeigu visiškai netekote jėgų, kuriam laikui pasitraukite nuo kūdikio. Netgi jeigu jūsų jausmai tiesiogiai neveikia kūdikio, jie gali paveikti jus. Todėl net ir trumpas atokvėpis padės lengviau pakelti labai sunkų jūsų kūdikio gyvenimo laikotarpį.

Nepamirškite savo pačių poreikių. Jeigu pasijutote išsekę, paprašykite ko nors pažiūrėti jūsų vaiką, kad galėtumėte pamiegoti. Pamirškite namų ruošą ir supaprastinkite kitus ūkio darbus. Taip sumažinsite stresą ir pajusite, kad lengviau galite susidoroti su kūdikio negalavimais.


...atgal...