ar verta NERIMAUTI...

NERAMUS MIEGAS Nors sakoma: "Miega kaip kūdikis", dažniausiai naujagimis nepateisina šio posakio. Kūdikis miegodamas krūpčioja, vartosi, sukasi  lovytėje. Net ir smarkus krūpčiojimas per miegus yra įprastas reiškinys...
VIRPANTIS SMAKRIUKAS Jis rodo, kad kūdikio nervų sistema yra nebrandi. Iki vienų metų tai visai įprasta. Tiesa, smakriuką virpina tie kūdikiai, kurie gimdami patyrė traumų ar yra neišnešioti. Tačiau jis juokingai virpa ir daugybei sveikų, laiku gimusių mažylių, pvz., kai jiema šalta, kai yra suirzę, supykę ir verkia.
SUTRIKĘS KVĖPAVIMAS Naujagimis gali pamiršti kvėpuoti ne tik naktį, bet ir dieną miegodamas. Toks kvėpavimo sulaikymas, kai išsijungia kvėpavimą reguliuojantis smegenų centras, yra vadinamas miego apnėjomis. Mažylis ramiai kvėpuoja, paskui sulaiko kvėpavimą ir po tam tikro laiko vėl pradeda kvėpuoti. Kuo naujagimis nebrandesnis, neišnešiotas, tuo didesnė šių apnėjų tikimybė. Naujagimiams ir neišnešiotiems kūdikiams pirmais gyvenimo mėnesiais kvėpavimo sulaikymas gali būti įprastas reiškinys, jeigu trunka ne ilgiau kaip 20 sekundžių. Nereikia mažylio griebti, purtyti ar panikuoti, nes tiek trunkantis nekvėpavimas nėra pavojingas ir kvėpavimo centras susireguliuoja pats. Jeigu kartais tai užsitęsia ilgiau nei 20 sekundžių, reikia kūdikį parodyti gydytojui. Į gydytoją būtina kreiptis ir tada, jei kūdikis staiga nustoja kvėpuoti, pamėlsta, tačiau papurtytas atsigauna. Tai gali būti arba pavojingai ilgai užsitęsęs kvėpavimo sulaikymas, arba epilepsija.
SUSPAUSTI KUMŠTELIAI Naujagimio delniukai beveik visą laiką būna suspausti į kumštelius. Nieko bloga, jei pirmą mėnesį jie būna stipriai suspausti.  Tačiau antrą gyvenimo mėnesį  kūdikis turėtų juos pamažu atgniaužti.  Jie neturėtų būti taip stipriai sugniaužti ir kai kūdikis ramiai guli. Jei jie labai suspausti, o kūdikiui jau per keturis mėnesius, reikėtų pasikonsultuoti su neurologu, nes tai gali būti pirmasis cerebrinio paralyžiaus požymis. Blogai, jeigu kūdikis laiko nuolat sugniaužęs kumštelius, o rankytes sulenkęs ir prispaudęs prie krūtinės, o norint šias atlenkti reikia nemažai jėgos. Tačiau jei kumštukai atrodo sugniaužti, Tačiau kūdikis griebia žaisliukus arba tiesiog susijaudinęs juos stipriai sugniaužia, neverta nervintis.
SVEIKA NUGARYTĖ Kai kurios mamos mano, jos iki keturių mėnesių reikia labai saugotikūdikio stuburą, kad neiškryptų. Vis dėlto naujagimį nesibaiminant galima sodinti į automobilio kėdutę, skirtą kūdikiams nuo gimimo. TAip pat drąsiai naujagimį galima pusiau gulomis pasisodinti ant kelių. Vaikučio stuburui tai tikrai nepakenks. Apskritai kaip nors ypatingai saugoti naujagimio ir mažo kūdikio stuburo nereikia, nereikia ir ramstyti pagalvėmis, kad geriau matytų aplinką. Nuo dviejų savaičių kūdikį galima nešioti ir nešynėje. Tačiau būtina pasirinkti tokią, kuri skirta netvirtai galvytę laikantiems naujagimiams. Dažniausiai nuo mėnesio (kartais nuo dviejų) kūdikiai jau nulaiko galvytę. Tuomet juos nešiotis pasikabinus galima be jokios baimės.
NUGULĖTA GALVYTĖ Jeigu naujagimis guli pasukęs galvytę visada i tą pačią pusę, tai gali rodyti kreivakaklystę. Ji gydoma specialiais masažais arba įtvaru fiksuojamas kakliukas. Jeigu kūdikis nuolat guli ant vienos pusės, reikia kreiptis į gydytoją, nes gali deformuotis galvytė.
ANT PILVUKO Antpilvuko naujagimį galima guldyti nuo pat gimimo. Mat jis gimstaturėdamas refleksus, saugančius, kad neuždustų. Paguldytas ant pilvuko naujagimis automatiškai sulenkia rankytes ir pasuka galvytę taip, kad galėtų kvėpuoti. Mamos dažnai pastebi šio reflekso ir paguldžiusios mažiuką ant pilvuko pačios pasuka jam galvytę. Jei tokia padėtimi užmiega, geriau nepalikti naujagimio be priežiūros.
KRAUJOSRŪVOS Dar negimusio kūdikio galvytė remiasi i mamos dubens kaulus ir nuo didelio spaudimo gali trūkti kraujagyslės ir išsilieti po oda. Taip atsiranda kai kuriems naujagimiams būdingos kraujosrūvos. Jos nėra pavojingos ir išnyksta per pirmas gyvenimo savaites.
GALVYTĖS LUOBELIS Mamos hormonai endrogenai, kurie per nėštumą patenka į kūdikio organizmą, gali sukelti seborėjinį dermatitą, kuris atrodo kaip  pleiskanų luobas ant galvytės. Šis pleiskanų luobas gali atsirasti ant galvytės, antakių, kaktos, odelės už ausų, kaklo raukšlių. Taip pat gali išplisti ant krūtinės, nosytės ir kitų vietų. Kūdikiui odelę gali niežėti. Per kelis pirmus kūdikio gyvenimo mėnesius seborėjinis dermatitas gali išnykti savaime . Jeigu bėrimas plinta, atsiranda paraudimų, kuriuos kūdikiui niežti ir jis draskosi odelę, reikia kreiptis į gydytoją. Sunki seborėjinio dermatito forma savaime neišnyksta, kartais reikia kūdikį ilgai gydyti. Mamos klausia, ar galima aliejumi sutepti pleiskanų luobelį ir vėliau iššukuoti šukomis. Pabandyti galima, nors geriau, kai gydytojas skiria specialių vaistų nuo uždegimo ir grybelių. Per kelias savaites šis nemalonumas dingsta.
PER DAUG AŠARŲ Paprastai pirmą mėnesį kūdikis labai daug miega ir atrodo, kad negirdi jokio triukšmo: galima garsiai paleisti muzika, kvatotis prie ausies, bet miega kaip miegojes. Nepažadina net įkyrus durų skambutis. Dažnai taip yra, bet, deja, ne visada. Jeigu mėnesio ar kelių mėnesių kūdikis labai dažnai ir ilgai verkia, pirmiausia būtina patikrinti, ar jis sveikas. Mat net labiausiai supykęs turėtų nurimti, kai mama paima ant rankų, pamaitina, pervysto, paglosto. Kūdikis gali labai verkti, jei serga kokia nors liga, pvz., ausytės uždegimu. Tada jis gali ne tik verkti ir būti piktas, bet ir atsisakyti valgyti ar išvemti maistą. Pirmais gyvenimo mėnesiais mažylį gali kamuoti ir pilvuko diegliai. Tačiau jeigu gydytojas neranda priežasties, kkodėl kūdikis nenurimsta, mamai tenka derintis prie jo norų ir primesto režimo. Tiesiog labai dažnai kūdikis verkia be jokios priežasties ir gydyti nereikia.