02/15/2008
 

Vaiko jausmų pasaulis...

„Tualeto baimė“ ir kaip ją įveikti

Tėvams dažnai atrodo, jog vaiko mokymas naudotis tualetu jiems yra didžiulis iššūkis, nors iš tikrųjų šis didysis išmėginimas tenka ne kam kitam, o mažyliui. Pasistenkite suvokti savo vaiko jausmus. Taip sėkmingiau atliksite mokytojų vaidmenį ir padėsite savo mažyliui pasiekti tikslą.

 Kodėl aš, ir kodėl būtent dabar?

Vaikui atrodo, kad eidamas į tualetą jis priverčiamas atsisakyti dalies savęs. Tai, kas anksčiau buvo jo asmeninis reikalas, dabar tampa problema, kurią dažnai tenka spręsti ne itin patogioje aplinkoje. Būtinybė naudotis tualetu reiškia, jog vaikas turi nutraukti žaidimą – paprastai pačiu įdomiausiu momentu – ir atlikti veiksmą, atimantį tokį brangų laiką. Jeigu mažyliui užkietėję viduriai (arba buvo užkietėję anksčiau), šis veiksmas gali būti nemalonus ar net skausmingas.

 Ar aš ko nors neprarandu?

Dažnai vaikui tenką įveikti nerimą ar netgi baimę, susijusią su patyrimu, kad jo „produktai“ amžiams nuteka į nežinomybę.

Padariau tai, ko iš manęs laukė, taigi kodėl dar ne viskas?

Kai mažylis sėkmingai baigia pasėdėjimą tualete, jam liepiama nusišluostyti užpakaliuką, o po to – nusiplauti rankas. Šios užduoties daugelis vaikų iš visos širdies nemėgsta. Be to, viskas tuo dar nesibaigia. Dabar dar prireiks sutelkti daugybę pastangų, kad pavyktų sėkmingai apsirengti ir neįkišti abiejų kojų į vieną kelnių klešnę. Blogiausia, kai kelnės turi spaustukus, užtrauktuką arba sagas. Jeigu dar prisiminsime būtinybę atsigulti ant nugaros, kad būtų galima uždėti sauskelnes (vystyklus) – pamatysime, jog visa ši su tualetu susijusi patirtis sukelia nemenkų problemų.

Oi, oi...

Jeigu mažylis per vėlai pajunta, kad reikia sušukti „noriu“, ir jo baltiniai sušlampa arba išsitepa, jam tenka susitaikyti su atsiradusiu nepatogumo jausmu ir tikėtis, jog suaugusieji nieko nepastebės. Tačiau jeigu iškils aikštėn, jog puodukas liko tuščias, o sauskelnės (vystyklai) – vėl pilnos, teks patirti pralaimėjimą ir ištverti nusivylimą, šmėstelėjusį svarbiausių pasaulyje žmonių – tėvų – veiduose.

Mama, aš nežinau, kaip tai atsitiko...

Iki tam tikro amžiaus (paprastai iki 15 – 22 mėnesių) vaikas negali valdyti šlapimo ir išmatų šalinimo. Pradėdamas mokytis naudotis tualetu, vaikas jau turi būti išsiugdęs sugebėjimą pats kontroliuoti šlapinimąsi ir tuštinimąsi. Vaiko pasirengimą mokytis naudotis tualetu visuomet reikia vertinti individualiai, nes tam reikalinga ne tik biologinė branda, leidžianti kontroliuoti tuštinimąsi, bet ir psichinė bei emocinė vaiko branda.

 Kaip įveikti „tualeto baimę“?

Pastaraisiais metais išpopuliarėjo vienas mokymo naudotis tualetu metodas. Juo verta sudominti kuo daugiau tėvų: jį taikant vaikas ir tėvai netampa priešais, ir mažyliui netenka be reikalo nerimauti. Šis metodas taikomas lanksčiai ir susideda iš kelių etapų:
• Kai vaikas tampa pasirengęs mokytis naudotis tualetu, padėkite ant grindų puoduką (geriausiai kėdutės formos).
• Kelioms minutėms pasodinkite nenurengtą vaiką ant puoduko.
• Paskatinkite mažylį, kad jis pats nusiimtų vystyklą (sauskelnes) ir vėl atsisėstų ant puoduko. Mažylio sutikimas tai atlikti bus svarbiausias laimėjimas: tai reikš, kad vaikas susidomėjo naujuoju žaidimu ir yra pasiruošęs bendradarbiauti. Tokiam vaiko skatinimui pravers kelnaičių formos sauskelnės „Pampers First Steps“. Mažasis mokinukas gali jas pats užsimauti ir nusimauti, nes jos neturi jokių užsegimų. Ant „Pampers First Steps“ sauskelnių nupieštos trumpos istorijos apie drambliukus įvairina laiką sėdint ant puoduko. Svarbu ir tai, kad šios sauskelnės padeda įvykus „nelaimei“, nes jos, kaip ir visos „Pampers“ sauskelnės, puikiai sugeria drėgmę.
• Kai vaikas sėkmingai pasėdės ant puoduko, leiskite jam nusišluostyti užpakaliuką „Pampers“ šluostelėmis (nosinaitėmis). Tai žymiai lengviau, negu pačiam nusišluostyti tualetiniu popieriumi. Šluostelės (nosinaitės) ne tik gerai nušluosto, bet ir puoselėja odą, o jose esantis balzamas stiprina natūralią odos apsaugos sistemą.
• Sodinkite vaiką ant puoduko kelis kartus per dieną, kad jis pasišlapintų arba pasituštintų. Nors iš pradžių sauskelnės vis tiek bus pilnos, tai geras būdas priprasti prie puoduko. Laikui bėgant vaikas įpras pabudęs iš ryto, po valgio ir prieš eidamas miegoti pats sėstis ant puoduko.
• Mokytis kontroliuoti šlapinimąsi ir tuštinimąsi naktį galima pradėti tik tuomet, kai mažyliui tai ima neblogai sektis dieną. Vaikui parodžius susidomėjimą, vakare jį galima pažadinti ir pasodinti ant puoduko.
• Nepamirškite, jog vaiką visuomet reikia girti ir rodyti kuo didžiausią džiaugsmą, kai jam pavyksta pasišlapinti į puoduką. Šiuo laikotarpiu svarbiausias dalykas vaikui yra tėvų įvertinimas. Mažylis yra pasirengęs padaryti viską, kad Jūs būtumėte patenkinti.
Savarankiškas sėdimasis ant puoduko arba ėjimas į tualetą vaikui atrodo keistas ir sudėtingas. Visa tai jam reiškia didžiulį ir sunkų darbą. Taigi nieko keisto, kad susidorojęs su šiuo uždaviniu jis būna nepaprastai savimi patenkintas! Vertinkite kiekvieną jo pastangą. Mokymosi savarankiškai naudotis tualetu tempą pasirinkite atsižvelgdami į vaiko galimybes. Taip jį apsaugosite nuo nereikalingo streso.