01/28/2008
 

Oda, kaip ir bet kuri organizmo sistema, auga, bręsta ir tvirtėja. Dauguma kūdikių odos problemų jiems augant paprastai dingsta. Tiesa, jei nuo pat pirmųjų dienų mažylio odelė nebus prižiūrima, jos negalavimai gali išlikti ilgesnį laiką ir kankinti vaiką daug metų.

 
  Kūdikių oda švelni ir neatspari infekcijoms, todėl greitai parausta ir iššunta. Dėl šerpetojančio mažylio veido, iššutusio užpakaliuko, „degančių” skruostukų mamos dažnai nerimauja. Taigi, vos gimus vaikeliui, reikėtų skirti vietą, kurioje būtų laikomos jo odai skirtos priežiūros priemonės. Tai, kad reikia dažnai keisti sauskelnes, po kiekvieno tuštinimosi apiplauti mažylio užpakaliuką, turėtų žinoti kiekviena mama. Šuntančio vaikučio odą reikia laikyti kuo sausesnę, nes drėgmė yra puiki terpė mikroorganizmų, sukeliančių odos uždegimą, dauginimuisi.

  Kasdienei odelės priežiūrai pakanka paprasto apsauginio tepaliuko, kuriuo odelę reikia tepti po kiekvieno nuprausimo. Jei iššutimas ir bėrimas nepraeina, vaikutį būtinai reikia parodyti gydytojui. Raudonas išbertas užpakaliukas gali būti ne tik dėl iššutimo, bet ir dėl prakaitinės ar grybelio sukeltos pienligės. Jie mažylio skruostukai parausta, pleiskanoja, atsiranda raudonų taškelių, galima įtarti atopinį dermatitą - odos uždegimą, kuris neturi nuolatinės vietos ir tarsi „vaikšto” po visą kūną, apsistodamas ten, kur jam patinka. Tačiau liga pirmiausia pažeidžia skruostus. Sergant atopiniu dermatitu odą labai niežti, todėl vaikas kasosi.

  Jei vaiko skruostai raudoni ir šerpetoja, visada pravartu pasikonsultuoti su odos gydytoju. Tačiau jeigu oda paraudusi, šiurkšti, tai nebūtinai reiškia atopinį dermatitą. Kadangi kūdikio veido odelė labai jautri, parausti ji gali nuo bet kokio dirgiklio – seilių, atpilto pienuko, ašarų, maisto likučių, vėjo ar šiurkštesnės pagalvės. Oda rausta, darosi šiurkšti ir dėl pernelyg sauso oro. Tokiais atvejais paraudimas išnyksta parinkus tinkamą tepaliuką ar kremą. 

 Maudant kūdikius beveik nereikia muilo ar šampūno. Kad oda ne taip išsausėtų, į vandenį galima įlašinti truputį specialaus aliejuko – jis vandens paviršių padengs plona plėvele, kuri, baigus maudyti, liks ant vaikučio kūno, jį maitins ir saugos odą nuo sausėjimo. Muilu kartą ar du per savaitę galima prausti kiek vyresnį kūdikį. Jei nenaudojate aliejaus, po maudynių vaiko odelę sausai nušluostykite ir visą kūnelį patepkite kūdikiams skirtu kremu.

   Vaikų odelės priežiūrai geriausiai tinka specialiai tam skirti preparatai su pH 5,5, kurie stiprina odos apsaugines funkcijas ir atsparumą nuo pirmos gyvenimo dienos. Tokios priemonės tinka sveikiems ir įvairiomis odos ligomis sergantiems kūdikiams ir vaikams. Pediatrai ir dermatologai dažniausiai rekomenduoja prausti kūdikius bešarmiais Sebamed prausikliais, kurie neišsausina gležnos kūdikių odos bei tinka naudoti sergant atopiniu dermatitu, nes malšina niežulį ir slopina dirglumą. 

 Odelei sutepti gali būti naudojami losjonas arba pienelis. Jie minkština odelę ir saugo ją nuo išsausėjimo. Esant žvarbiam orui kasdien kūdikių veidelį reikėtų tepti švelniu apsauginiu veido kremu. Jeigu kūdikiui odelė sergant diateze šlapiuoja ir niežti, patartina naudoti specialų kremą, kuris skatina žaizdelių bei įtrūkimų gijimą, slopina niežulį ir perštėjimą.