Matau pasaulį naujomis akimis...

Dvylika pirmųjų kūdikio gyvenimo mėnesių pilni atradimų. Tai laikas, kai fiziniai ir motoriniai įgūdžiai formuojasi ypač greitai. Kiekviena diena atneša naujų įspūdžių, mažylio sugebėjimai vis tobulėja. Jūs didžiuojatės savo kūdikiu ir jaučiatės tokie laimingi...Vienas svarbiausių dalykų kūdikiui vystantis –  sugebėjimas atsisėsti. Šis įgūdis neįgaunamas atsitiktinai. Tai – ilgų „treniruočių” rezultatas. Kad aštuonių ar devynių mėnesių mažylis galėtų pradėti stebėti pasaulį sėdomis, labai svarbu keletas dalykų.

Vieną dieną atsisėsiu pats

Motorinis vaiko vystymasis pagrįstas dviem pagrindiniais principais. Pirmasis – motorinė sistema ir raumenys pradeda vystytis nuo galvos, pečių iki viršutinių ir apatinių galūnių. Antrasis – motorinis vystymasis prasideda nuo geometrinės kūno ašies, t. y. nuo stuburo iki rankų ir kojų. Kitaip sakant, mažylis pirmąkart mėgina pakelti galvą gulėdamas ant pilvo. Iš pradžių tai trunka vos keletą sekundžių. Pamažu stiprėjant kaklo ir pečių raumenims, kūdikis išlaiko pakeltą galvelę jau keletą minučių ir netgi gali pasukti ją į šonus. Trijų mėnesių mažylis gali išlaikyti pakeltą galvą keliamas į viršų. Kitas „treniruočių” žingsnis – pakelti galvą ir liemenį ant pusiau, o vėliau ir visiškai ištiestų dilbių. Šis įgūdis susiformuoja vaikui sulaukus 4 – 5 mėnesių amžiaus. Penkių mėnesių mažylis pakelia galvą gulėdamas ant nugaros... Greitai jis jau gali daryti tradicinius „susilenkimus”. Pritraukdamas kojytes, kad galėtų jas apžiūrėti, visiškai netyčia kūdikis ima stiprinti savo pilvo raumenis. šis paprastas užsiėmimas iš tikrųjų yra puikiausia treniruotė, ateityje padėsianti judinti galvą ir išlaikyti kūną stačioje padėtyje.

Man patinka sėdėti. Žinau daug būdų, kaip atsisėsti!

Jau trijų ar keturių mėnesių mažylis, pasodintas ant mamos kelių ir laikomas už pažastų, gali pasukti galvą į norimą pusę. Apsidairęs kūdikis supranta, kad iš tokios padėties aplinkinis pasaulis atrodo daug įdomesnis. Kūdikiui taip patinka sėdėti, jog paguldytas ant nugaros jis ima garsiai protestuoti. Žinoma, tai tik pradžia. Pasodintas penkių-šešių mėnesių mažylis jau gali kurį laiką išsilaikyti pats. Tai puiku, tačiau per daug įsidrąsinti neverta. Mažyliui už nugaros padėkite pagalvėlę, kad būtų smagiau ir saugiau sėdėti. Pamažu jis išmoks išlaikyti pusiausvyrą ištiesdamas rankas į priekį. Aštuonių mėnesių kūdikis jau sėdi gana tvirtai. Jis gali pasilenkti į priekį ir paimti žaislą neprarasdamas pusiausvyros. Pagaliau pasiektas tikslas – tikra mažylio pergalė po ilgo ir sunkaus ruošimosi. Siekiant šio tikslo svarbu nepamiršti ne tik saugumo, bet ir tinkamų vystyklų, patogių drabužėlių. Jūs turite pasirūpinti, kad niekas netrukdytų mažyliui atsisėsti – nei pernelyg dideli drabužiai, nei drėgnos sauskelnės.

Pasaulis toks įdomus...

Vystantis motorinei sistemai, kūdikis bręsta ir emociškai. Pasaulis jam atrodo vis įdomesnis. Užuot laukęs, kol mama jį pakels, mažylis pats bando pakelti galvą ir apsižvalgyti aplink. Iš pradžių, norėdamas atsisėsti, kūdikis apsiverčia ant pilvuko. Ilsėdamasis ant kelių, jis mėgina sėstis. Patyręs devynių mėnesių eksperimentatorius jau gali atsisėsti ar netgi atsistoti laikydamasis už lovytės krašto. Tiesa, kad išvengtumėte pavojingų situacijų, nepamirškite kiek nuleisti čiužinį.

Mama,
Atsiminkite, kad mokymasis atsisėsti – laipsniškas procesas. Žinoma, yra dalykų, bendrų visiems, tačiau daug kas priklauso ir nuo kūdikio galimybių bei charakterio ypatumų.

Neskubėkite ir neverskite mažylio sėdėti pernelyg ilgai, jei tokioje pozoje jis nesijaučia tvirtai. Tai visai nepadeda mažyliui vystytis, tik be reikalo apkrauna jo nugarą, kuri dar nėra pripratusi prie tokių krūvių.

Sodinti kūdikį ant specialių kėdučių galima tik tada, kai tai iš tiesų būtina. Tokioje pozoje kūdikis negauna pakankamai laisvės „treniruotis”.

Visada sodinkite mažylį ant šilto paviršiaus.

Įsitikinkite, kad drabužiai nevaržo mažylio. Sauskelnės yra spaudžiamos viso mažylio kūno svorio – todėl jos turi sugerti ypač gerai.
 Sauskelnės turi ir puikiai tikti, kad jų turinys liktų vietoje kūdikiui judant. Galiausiai sauskelnės turi būti patogios ir netrukdyti judėti. „Pampers” turi visas išvardintas savybes.

Niekada nepalikite kūdikio be priežiūros. Nors iš pradžių pridėkite aplink jį pagalvėlių, jei mažylis kartais prarastų pusiausvyrą.
Išrinkite mažyliui tinkamus žaislus. Venkite smulkių detalių – kūdikis būtinai patikrins „naujus radinius” padedamas visų savo pojūčių.

Nepamirškite kūdikio užsegti, kai šis sėdi vežimėlyje.

Nuleiskite lovos čiužinį. Atsimink: tai, kas šiandien Jūsų mažyliui nepasiekiama, rytoj gali pasirodyti visai paprasta.

 Jis jau išmoko atsisėsti? Džiaukitės, tai toks svarbus žingsnis mažyliui!


...atgal...