01/27/2008
 

Kiek kartų įsivaizdavome, kaip turėtų atrodyti vaiko kambarys… Mažas vaikelis – didelė revoliucija namuose. Pravartu paruošti namus kūdikio atėjimui dar iki jam gimstant. Lankaisi parduotuvėse, kuriose yra prekių vaikams, Tave vilioja įvairi įranga ir mažmožiai. Trokšti būti gera ir šiuolaikė mama, todėl manai, kad privalai turėti visus šiuos nuostabius daiktus, nors (to moko patirtis) pusės jų nelabai prireiks. 

Kaip nepasiklysti gausioje pasiūloje, kaip pasirinkti tai, kas iš tiesų kūdikiui reikalinga ir naudinga? Vadovaukis trimis principais. Pirma, Tavo kūdikio kambarys turi būti jam ir Tau patogi vieta. Antra, jis turi būti saugus. Ir, galiausiai, trečia – jis turi skatinti mažylio vystymąsi.

 Labai myliu savo spalvingąjį kampelį*

 Atskiras kambarys iš karto visai nebūtinas. Pradžioje pakaks išskirti kampelį tėvų miegamajame. Pirmuosius 12 gyvenimo mėnesių mažyliui labiausiai reikia mamos artumo. Jis jaučiasi saugiausiai, kai mama yra jo akiratyje. Statydama lovytę miegamajame būsi tikra, kad naktį išgirdus verksmą Tau neteks keliauti į kitą kambarį jo maitinti. Kartais vaikui nuraminti pakaks nesikeliant iš lovos paglostyti jo galvelę. Sutaupysi brangių miego ir poilsio minučių. * Rūpinimasis vaiku – ne tik malonumas, bet ir sunkus darbas. Kad pareigų lavina jūsų nenuvargintų, suplanuok ergonomišką vaiko kampelį. Prie lovytės įrenk slaugos vietą su čiužinėliu pervystyti. Laikyk po ranka visus reikmenis – vystyklus, užpakaliuko priežiūros servetėles, odos priežiūros kremą, sterilią marlę, fiziologinę druską, visuomet juos dėk į tą pačią vietą. Šalia slaugos kampelio turi stovėti komoda su visais rūbeliais. Taip susitvarkiusi, perrengti ar pervystyti vaikelį truksi kelias minutes, Tau neteks nieko skubiai ieškoti. * Pravartu prie kūdikio lovelės įrengti vietą žindyti. Pakaks patogaus fotelio su atrama nugarai, alkūnramsčiais bei pamina. Taip žindomam kūdikiui bus lengva taisyklingai laikytis (tai labai svarbu), Tau bus patogu, išvengsi stuburo skausmų. Kai vaikelis palaimingai užmigs prie Tavo krūties, galėsi paguldyti jį į lovytę, o pati pasilsėti, klausydama mėgstamos muzikos ar skaitydama. * Mažylio kampelyje reikalinga naktinė lempa, skleidžianti šiltą, švelnią šviesą. Galėsi naktį jį pervystyti ar maitinti, nedegdama ryškios šviesos. Kai kurie kūdikiai ir vyresni vaikai jaučiasi saugesni ir mėgsta užmigti, degant silpnai šviesai. 

Ko dar mums prireiks?

Neprivalai visko nusipirkti iki gimstant mažyliui, tačiau yra daiktų, kurių jums reikės nuo pirmųjų akimirkų. Šiais daiktais pravartu apsirūpinti iš anksto. Vaikštynės, kaladėlių, minkštų meškiukų mažyliui prireiks vėliau, o vienkartiniai vystyklai – pirmojo būtinumo prekė. Dauguma mamų renkasi vystyklus „Pampers“. Galvodamas apie naujagimius, „Pampers“ institutas sukūrė „Complete Care“ technologijos vystyklus, sugeriančius ne vien šlapimą. Šie vystyklai daugiau sugeria skystų išmatų, todėl švelni kūdikio odelė išlieka sausesnė ir sveikesnė, jo užpakaliuką lengviau valyti. Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis jūsų kūdikis tuštinsis net kelis sykius per parą. Todėl kitas daiktas, kurio labai dažnai sieksi pirmosiomis savaitėmis ir mėnesiais, bus odos priežiūros servetėlės. Naujosios servetėlės „Pampers“ su „Natural Plus” balzamu švelniai plauna ir prižiūri vaiko odelę, sukurdamos papildomą apsauginę plėvelę. Servetėlės gaminamos be kvapiklių, nes jie galėtų erzinti švelnią naujagimio ar kūdikio odelę. Jas galima naudoti kiekvieną kartą, kai keičiamas kūdikio vystyklas, taip aprūpinant mažylio odą ilgalaike apsauga. Šiais reikmenimis gali pasirūpinti iš anksto, gali nusipirkti didelius pakus. Tai taupus ir tikrai vykęs pirkinys. 

Mamytė taip rūpinasi mano saugumu… *

Kūdikio lovelės atsiradimas namuose reiškia naujo etapo pradžią. Neužmiršk patikrinti, ar ne per platūs tarpai tarp lovytės sienelių statinių (ne didesni kaip 6 cm), ar galima reguliuoti lovytės dugno aukštį (ne mažiau 65 cm), ar glotni mediena, ar nėra aštrių briaunų ar kyšančių varžtų. Įsitikink, kad lovytės apdailai naudoti saugūs lakai ir dažai (be toksinių tirpiklių ar švino). * Kūdikis greitai išauga iš „lovytės amžiaus“. Neilgai trukus jis pradeda pažintį su pasauliu. Ropinėjančio bamblio smalsa ir žinių troškimas nepasotinami. Todėl visi baldai turi patikimai stovėti, neturėti aštrių briaunų ar kampų. Reikia pasirūpinti, kad kūdikio liečiami daiktai nekeltų jam pavojaus. Reikia patraukti vazoninius augalus (kai kurie jų nuodingi, o mažylis viską deda į burną), kad mažylis jų nepasiektų.  Įtrauk vyrą į kūdikio kambario planavimą bei įrengimą. Tu nesiskiri su vaikeliu visus 9 laukimo mėnesius, jauti, kaip jis auga, juda… Daugelis vyrų pirmą kartą pasijunta tėvais būtent rinkdami kūdikio lovelę. Šis veiksmas yra šiek tiek  magiškas...

Mane supa draugiškas ir skatinantis vystytis pasaulis
*

Parinkdama sienų, patalynės, drabužėlių spalvas, paprastai vadovaujiesi savo skonio supratimu, dažnai ir papročiais. Berniukui – žydra spalva, mergytei – rožinė. Tačiau tai, kas Tau gražu, nebūtinai patrauks kūdikio dėmesį. Mažylis geriausiai mato kontrastingų spalvų paprastas geometrines figūras (juostas, apskritimus, kvadratus). Pastelines spalvas sunku skirti, o raudona, geltona, juoda, balta stimuliuoja vaikelį, yra gerai matomos. Jei nori nuo pat pradžių lavinti savo mažylio regą, parūpink vaiko kambariui raiškių geometrinių figūrų ir kontrastinių spalvų. Spalvingų žaislų karuselę įtaisyk 20-30 cm nuo kūdikio akių. Mažylio patirtį labai stimuliuoja judančios karuselės stebėjimas. Neužmiršk, kad net patraukliausių spalvų geometrinė figūra neatstos mamytės ir tėvelio veidų. * Kūdikio aplinkoje neturi būti visai tylu – vaikui labai svarbūs garsai. Dar iki gimstant jis girdėjo garsus, įsiminė tuos, kurie dažnai kartojosi – Tavo balsą, Tavo mėgstamą muziką… Dabar mažylis dar intensyviau susipažįsta su jį supančiu pasauliu klausydamas kasdienybės garsų. Jis dievina muzikinius žaislus ir barškučius. Kai jis neramus, pabandyk įjungti muziką, kurios klausei jo laukdamasi, dainuok lopšines.