Ką sugeba tavo mažylis?..

Naujagimis
 
Ką tik įvyko stebuklas ir Jūs tapote tėvais! Nors tai atrodo nesuprantama, Jūsų dalelė nėra tokia trapi ir bejėgė, kaip Jums atrodo. Kūdikis jau turi daugybę įgūdžių, jis padės Jums tapti gerais globėjais. Todėl jis praneš savo poreikius, kurie dažniausiai būna: valgis, miegas ir sausi vystyklai. Jeigu maitini krūtimi - aprūpinsi savo mažylį pienu, kuriame bus visi jam reikalingi maisto elementai.
Pirmosiomis savaitėmis didžiąją dalį Jūsų energijos atims rūpinimasis vaiku ir vienas kitu atliekant naujus tėvų vaidmenis. Tuo metu Jūs ir Jūsų mažylis turėsite progos geriau susipažinti. Nors Jūsų naujagimis dar nežaidžia, jis jau džiaugiasi pažindamas pasaulį savo akimis, ausimis ir visu kūnu. Kalbėkitės su juo daug, kai jis nemiega. Jis pažįsta Jūsų balsus dar nuo to laiko, kai girdėdavo juos būdamas Mamos įsčiose, jie dabar jį nuramina geriausiai. Naujagimis geriausiai mato nuo 10 iki 20 centimetrų atstumu - kitaip tariant, tiek, kiek yra nuo Jūsų rankų iki veido. Žvelkite į jį iš arti laikydami ant rankų ir glauskite. Glamonėdami, kalbėdami ar dainuodami šių dalykų negailėkite - jis stebės Jus.

Tolesnis žingsnis. Pirmosios savaitės bus labai varginančios, todėl stenkitės rūpintis vienas kitu bei savo mažyliu ir džiaukitės pažindami vieni kitus. Per tris savaites pastebėsite, kaip stipriai prisirišote vienas prie kito. 

3 savaitės

Tikriausiai esate dar pernelyg pavargę, kad galėtumėte pastebėti, kiek daug Jūs ir Jūsų kūdikis sugebate.
Jau tikriausiai susikūrėte savo ritmą ar veiklos tvarką, kurios laikotės, ir žinote, kaip geriausiai patenkinti savo vaiko poreikius. Šis laikotarpis Jums gali būti sunkus, kadangi tokios mažos būtybės poreikiai, regis, yra begaliniai. Šiuo laikotarpiu dauguma jaunų tėvų būna išsekę ir mąsto, ar dar ateis jų gyvenime laikas, kai galės pabūti vieni. Atsikvėpkite, jis tikrai ateis! Bus vis lengviau!
Kūdikiai, kaip ir suaugusieji, turi savo individualų temperamentą. Kai kurie valgo ir miega reguliariau nei kiti. Geriausia prisitaikykite prie savo vaiko ritmo ir nepamirškite, kad ir dabar maitinti reikia gana reguliariai.
Greičiausiai trijų savaičių kūdikis: Įgyja vis labiau prognozuojamą miego ir valgio ritmą. Netrukus išmoksite dar geriau jį suprasti bei tenkinti jo reikmes.
Ilgiau būna aktyvus. Dieną jis gali nemiegoti visą valandą arba ilgiau. Pastebėsite, kad pamaitintas arba išmaudytas jis įdėmiai stebi Jūsų veidus, stebi Jus, kai kalbate, ir nusiramina, kai girdi Jūsų balsus.
Pakalbėkite jam truputį ir pamatysite, kaip jis susijaudina, kai Jus išgirsta.
Tie lengvutėliai garsai, kuriuos jis skleidžia - tai kalbos pradžia.
Stenkitės jo nepertraukti ir atsakyti į jo burkavimą.
Baigiantis dienai jis tikriausiai būna niurzgesnis ir neramesnis. Jums gali neatrodyti, kad tai pažanga, tačiau taip yra. Vystantis jo nervų sistemai, jis ima labiau domėtis pasauliu, tačiau kartu turi įveikti su tuo susijusį jaudulį.
Jis jau neatrodo toks gležnas ir trapus kaip anksčiau, bet imant ant rankų vis dar reikia prilaikyti jo galvutę, nors jis pats vis geriau ją krutina.
Viršutinė vaiko kūno dalis stipresnė nei likęs kūnas, todėl gulėdamas ant pilvuko jis gali pakelti galvą.
Stebi savo rankutes, kurias krutina ir mosikuoja jomis priešais burnytę. Jo judesiai dar nėra gerai koordinuoti, užtat jis gali sėkmingai valdyti savo žvilgsnį ir stebėti jį supančią aplinką.
Dieną paprastai miega nuo trijų iki keturių valandų. Jeigu jis miega ilgiau, stenkitės jį pažadinti, kai ateina laikas maitinti.

Tolesnis žingsnis. Netrukus, išvydę pirmąją jo šypseną, išgirdę pirmąjį čiauškėjimą ir pastebėję pirmuosius Jūsų mažulėlio ženklus, kuriais jis rodo jaučiąsis mylimas, vertinamas ir prižiūrimas, pajusite nepaprastą buvimo tėvais džiaugsmą. 

2 mėnesiai

Šiuo laikotarpiu Jums tenka toliau pasikliauti savo intuicija stengiantis atspėti savo mažylio poreikius, nors jo mitybos įpročiai vis labiau nusistovi.
Niurzgėjimo ir verksmo gali padaugėti, ypač baigiantis dienai, ir tai gali Jus gerokai dirginti, ypač jeigu jaučiatės labai pavargę. Jeigu persitempėte, paprašykite kieno nors, kuo pasitikite, padėti.
Dabar jau galite įsižiūrėti į savo kūdikio akis ir sužinoti, kokios jos spalvos. Jūsų mažylis tikriausiai taps išpūstažandžiu džiaugsmu, pasižyminčiu dvigubu smakriuku ir raukšlėmis šlaunyse.
Dabar galite pastebėti, kad jis sugeba: Guguoti - ypač kai su juo kalbatės.
Kasdien vis plačiau ir dažniau šypsotis.
Lengviau nusiraminti šalia mamos arba tėtės, negu šalia svetimų.
Nepaprastai įdėmiai stebėti visus prie jo priartėjančius žmones, ypač prieš maitinimą ir po jo.
Kai laikote jį tiesiai ant rankų, sugeba valdyti galvutę.
Džiaugtis būdamas ant Jūsų rankų ir "sėdėdamas" Jums ant kelių, prilaikomas už pažastų.
Gulėdamas ant pilvuko pakelti galvutę ir rankutes.
Kartkartėmis persiversti nuo pilvuko ant nugarytės.
Laikytis tvirčiau ir ištiesti rankutes.
Geriau sugriebti ir laikyti ką nors rankose bei dairytis aplink.

Tolesnis žingsnis. Jūsų kūdikis diena po dienos tampa visiškai išsivysčiusiu mažu vaiku. Tiesia rankutes į žaisliukus ir neįgudusiais judesiais juos stumdo. Labai dažnai šypsosi, "kalbasi", o pamatęs Jus skleidžia susižavėjimo šūksnius. Netrukus jis galės pasiremdamas rankutėmis pasikelti ir sekti Jus žvilgsniu po visą kambarį. 

4 mėnesiai

Jūsų 4 mėnesių kūdikis dabar jau linksmai čiauškantis mažylis, besišypsantis viskam, kas yra aplink jį. Jis turi daug energijos, kurią išnaudoja įgydamas naujų įgūdžių. Kuo daugiau su juo žaiskite. Jis labai mėgsta žaisti savo delniukais ir atrasti jų galimybes, tačiau dabar jam didžiausias malonumas - žaisti su Jumis.
Keturių mėnesių kūdikis sugeba: Pakelti galvutę ir išsilaikyti pasirėmęs ant dilbių.
Prilaikomas sėdint tvirtai išlaikyti galvutę.
Pastebėti Jus tolimoje kambario vietoje ir sekti žvilgsniu, kai vaikštote.
Sąmoningai atkreipti Jūsų dėmesį: riksmu, ką nors numesdamas arba netgi savotiškai "kosėdamas". 
Pulti" daiktus, o kartais net juos pasiekti ir sugriebti.
Jeigu jam pavyksta ką nors sugriebti, krato arba kiša į burnytę.
Jeigu ką nors netyčia išmeta, labai nustemba.
Jį labai domina jo delniukai: jis juos "puola", liečia; jis gali viską užmiršęs labai ilgai į juos žiūrėti. Po nuostabių žaidimų su mažyliu ir žaisliukai, ir Jūs būnate šlapi. Tačiau seilėjimasis greičiausiai dar nereiškia besikalančių dantukų.
Atpažįsta Jūsų balsą ir bent trumpam nurimsta, jeigu pašaukiate jį iš kito kambario.
Užmiega pats, jeigu Jums pavyksta įdiegti nuolatinį užmigimo ritualą ir jeigu duodate jam kokį nors apklotėlį arba žaisliuką, kurį galima priglausti.

Tolesnis žingsnis. Šeštasis Jūsų vaiko gyvenimo mėnuo - tai labai greito jo vystymosi - tiek fizinio, tiek emocinio bei pažintinio - metas. Jeigu sugebėsite nuo jo neatsilikti, jis vystysis harmoningai ir augs sveikas. 

6 mėnesiai

Šiuo laikotarpiu mažyliai vystosi žaibiškai. Šešių mėnesių kūdikis ruošiasi sėstis arba jau sėdi išsitiesęs. Jam tai yra nauja ir žavi perspektyva, iš kurios jis pažįsta pasaulį. Šiuo pirmųjų tyrinėjimų laikotarpiu patikimiausia Jūsų mažojo atradėjo "priemonė" būna jo burnytė. Kitas naujas įgūdis - žaisliuko perėmimas iš vienos rankutės į kitą: tai padeda įgyti žinių apie pasaulį ir save.
Be to, šešių mėnesių mažylis tikriausiai dar sugeba: Garsiai juoktis, šypsotis ir cypti.
Atkreipti Jūsų dėmesį išmesdamas įvairius daiktus ir kelti triukšmą laukdamas, kaip reaguosite.
Sėdėti ar bent mėginti atsisėsti be atramos.
Beveik viską kišti į burnytę.
Sakyti "ba" ir "da" ir be paliovos čiauškėti.
Jis tikriausiai jau turi vieną arba kelis pirmuosius dantukus.
Atsisuka į tą pusę, iš kurios sklinda balsas.
Pats nusiramina.
Raičiojasi, persiverčia nuo pilvuko ant nugarytės ir atvirkščiai.
Suvokia, kad yra ir kitų žmonių.

Tolesnis žingsnis. Jums dar nespėjus susiorientuoti, Jūsų vaikas atsistos ant kojyčių ir pradės savo kelionę. Kai tai įvyks, jo judėjimas taps Jūsų bendra aistra ir nerimu. Jau dabar reikia pagalvoti, kaip apsaugoti jo "užkariavimų" vietas. Be to, Jūsų vaikui žengus pirmuosius solidžius žingsnius, padidėja pavojus paspringti. 

9 mėnesiai

Jūsų 9 mėnesių vaikas nuolat juda - atranda, ieško, eksperimentuoja. Mėgsta žaisti slėpynes, slėpti ir atrasti daiktus: dabar jis jau gali atsiminti daiktus, kurių tuo metu nemato. Tikriausiai suprantate, kad jo smalsumas ir išradingumas gali sukelti daug rūpesčių. Tomis dienomis jam nuolat Jūsų reikia: ir dėl to, kad jis galėtų įsitikinti Jūsų begaline meile jam, ir dėl to, kad pasirūpintumėte jo išvykų saugumu. Šiuo laikotarpiu daugelis tėvų suvokia, kokia stipri jų vaiko asmenybė ir kaip jis nori visur dalyvauti.
Šiuo laikotarpiu vaikas įgyja tokių gebėjimų: Sėdi be atramos ir laisvai sukiojasi bei gręžiojasi, būdamas tokioje padėtyje. 
Sėdėdamas žaidžia su įvairiais daiktais.
Keliauja iš vienos vietos į kitą - šliaužia arba ropoja. (Kai kurie kūdikiai išvis nešliaužioja, bet jiems vis tiek kažkaip pavyksta pasiekti numatytą vietą).
Pasikelti ir atsistoti, o kartais ir įstrigti tokioje padėtyje, kol sulauks pagalbos. (Netrukus išmoks atsistojęs vėl atsisėsti).
Išmoksta "sugriebti pincetu" - paima nedidelius daiktus smiliumi ir nykščiu. (Galite neabejoti: jis atras smulkiausią daiktelį, nukritusį ant kilimo arba pasiritusį po stalu).
Uždegti šviesą, nuspausti smiliumi visus mažus mygtukus.
Vis dėlto pasaulio užkariauti vykstančiam 9 mėnesių atradėjui nuolat reikia tėvų palydos.
Jis nori, kad visą laiką būtumėte šalia jo, dažnai grįžta iš savo kelionių patikrinti, ar esate, o po to įsitikinęs vėl išvyksta. Kai esate jam nepasiekiami, jis tikriausiai labai susinervina. Svetimus ir netgi gana pažįstamus žmones jis gali pasitikti baimingu arba priešišku žvilgsniu, o gal ir siaubingu klyksmu. Žinokite, jog tai nereiškia, kad jis nemandagus. Jis dabar tiesiog suvokia, kuo Jūs skiriatės nuo kitų žmonių: kuo skiriasi tie, kurie juo labiausiai rūpinasi nuo mažiau suinteresuotų.
Dabar jo čiauškėjimas vis dažniau primena tikrą pokalbį.
Tikriausiai kartais išgirsite jo sakomus žodžius "mama" arba "tėtė". Jūsų džiaugsminga reakcija padės jam pajusti, kad tai nepaprasti žodžiai.
Jis jau žino savo vardą, atskiria kai kuriuos žodžius ir gyvai domisi aplink jį esančiais žmonėmis. Intensyviai mokosi kalbos.
Paprastai jis jau turi pirmuosius dantukus: viršutinius ir apatinius priekinius dantis.
Naktį jis vėl dažnai pabunda ir nenoriai užmiega. Taip yra todėl, kad jam labai trūksta draugijos ir žaidimų, kuriuos jis žaidžia visą dieną.
Jo jau netenkina paprasti priglaudimai ir glamonės. Dabar jam jau reikia visur dalyvauti.
Gali valgyti savarankiškai. Jis jau išmoko "sugriebti pincetu", todėl valgymas pirštukais ir gėrimas iš puodelio jam teikia tikrą džiaugsmą.
Jis įgijo naujų įgūdžių: gali mėtyti, trankyti ir stumdyti įvairius daiktus, todėl kelia daug triukšmo ir sumaišties. O papildoma pramoga jam - netoliese esantys tėvai, kurie renka išmėtytus žaisliukus!

Tolesnis žingsnis. Naujai įgyti įgūdžiai vaiko žaidimus daro vis įdomesnius. Vienmetis nuolat juda ir užkariauja pasaulį. Jis suteiks Jums pramogą visai dienai, formuos savo pažiūras, kurias mėgins reikšti ir skelbti vis garsiau ir dažniau. 

1 metai

Vienmetis! Jūsų vaikas jau nebe kūdikis. Jis tampa nepriklausomu ir savarankišku vaiku; tačiau jam Jūsų reikia labiau nei anksčiau. Jis jaučia pavydą dėl Jūsų ir visų Jūsų reikalų, kurie atitraukia Jus nuo jo. Jis gali garsiai protestuoti - netgi tada, kai kas nors su Jumis kalbasi arba kai skalbiate. Tokiu elgesiu jis rodo, kaip yra prie Jūsų prisirišęs.
Tikriausiai Jūsų vienmetis vaikas: Į ką nors pasirėmęs pasikelia ir atsistoja, bet dar nelabai vaikšto.
Paprastai vaikas pradeda vaikščioti maždaug 13-tą mėnesį. Ramstymąsi į baldus palaipsniui keičia vis tvirtesnis vaikščiojimas.
Netrukus vaikščiojimas taps jo mėgstamiausiu keliavimo būdu; labai tikėtina, kad eidamas jis galės ir ką nors neštis.
Jo judesiai dar nėra pakankamai gerai koordinuoti, todėl jis turi nemažai įdrėskimų ir mėlynių.
Jis rodo į daiktus ir bando juos pavadinti - nors ir nebūtinai Jums žinomais žodžiais.
Kuria savo kalbą ir ją vartoja pakaitomis su tėvų kalba, kuria ištaria savo vardą ir pavadina pažįstamus daiktus.
Labai įdėmiai klausosi pokalbių ir sudaro įspūdį, kad juos supranta. Kartais jis net gali įterpti savų - suaugusiųjų nuomone, nesąmoningų - komentarų.
Supranta draudimus, tačiau jam sunku užsiimti kuo nors kitu nei uždrausta veikla.
Paįvairina sau žaidimą: pavyzdžiui, stato bokštus iš įvairių daiktų.
Ima mažiau domėtis valgiu ir dabar auga jau ne taip greitai. Dabar jam rūpi kiti dalykai - pavyzdžiui, mokymasis vaikščioti.
Mėgsta žaisti, vienus daiktus įdėdamas į kitus arba pilstydamas į juos vandenį.

Tolesnis žingsnis. Toliau vystydamasis, Jūsų vaikas vis atkakliau kovos dėl savarankiškumo ir vis dažniau pratrūks jo pyktis. Šis vaiko raidos etapas gali pateikti Jums naują iššūkį: turite remti jo savarankiškumo siekį, bet sykiu ir nubrėžti aiškias ribas. 

18 mėnesių

Vaikui susipažįstant su pasauliu antrųjų metų pirmojoje pusėje, tėvai vis dar nuolat turi būti šalia. Šiuo laikotarpiu vaikas tampa savarankiškesnis, bando ribas - tiek savas, tiek globėjų nustatytas. Nors vaikas nori būti savarankiškas ir nepriklausomas, jis ir toliau nori būti tik vaikas.
Tokiuose prieštaringuose siekiuose jis pasiklysta ir tikriausiai siunčia Jums vieną kitam prieštaraujančius signalus. Jis tikriausiai patiria įvairiausių nesėkmių ir dažnai pratrūksta įniršiu; tačiau pasistenkite būti kantrūs ir nepamirškite, kad šis laikotarpis jam yra labai sunkus. Kiek galima, leiskite jam įvairius dalykus daryti savitai. Leiskite jam savarankiškai valgyti, žaiskite rodydami ir vadindami veido dalis: toks žaidimas suteikia jam daug džiaugsmo. Padėkite jam pavadinti aplink esančius daiktus. Įrenkite savo atradėjui saugią ir švarią vietą, kurioje jis galėtų nevaržomai siautėti, ir sudarykite kuo daugiau progų žaisti įvairiausius žaidimus: kuo daugiau jis žaidžia, tuo labiau vystosi jo protas. Nuolat jį prižiūrėkite.
18 mėnesių mažylis: Mėgsta būti "savininku" ir nori, kad daugybė įvairiausių daiktų priklausytų tik jam.
Kiek pajėgia, vaikščioja, laipioja, stumdo ir tampo įvairius daiktus.
Žaidžia, dėliodamas ir perdėdamas žaisliukus iš vienos vietos į kitą.
Beveik į viską atsako "ne".
Gėdijasi arba bijo svetimų žmonių.
Eidamas į lauką mėgsta pasiimti įvairių žaisliukų.

Tolesnis žingsnis. Antrųjų metų antrąjį pusmetį atveriamos vaiko vaizduotės ir kalbos durys
.  
2 metai

Dvimetis būna nuolat įsitraukęs į žaidimus, kurie tampa vis įmantresni. Svarbų vaidmenį juose vaidina fantazija ir vaizduotė. Žaidimai būna du kartus ilgesni nei anksčiau: pavyzdžiui, jis inscenizuota trumpas istorijas ir vienu metu žaidžia daugiau nei dviem žaisliukais. Bet ir fantastiškiausioje dvimečio išgalvotoje istorijoje esama savotiškos tvarkos.
Dabar Jūsų vaiko figūra ištįsta, nes jis vis greičiau vaikšto ir bėgioja. Jam labai patinka mėgdžioti kitų elgesį - tiek gerą, tiek blogą, įskaitant ir keiksmažodžius.
Be to, dvimetis vaikas tikriausiai dar sugeba: Atlikti dviejų užduočių nurodymą, pavyzdžiui: "Nueik į savo kambarį ir atnešk megztinį".
Sudaryti sakinius iš dviejų arba trijų žodžių, pavyzdžiui: "Mama, eik namo", arba: "Noriu pyragaičio".
Menkai tepadedamas gali lipti laiptais (bet reikia prižiūrėti).
Reikšti savo jausmus žodžiais.
Pasakoti istorijas apie išgalvotus ir tikrus įvykius.
Sudėti daiktus į eilę, įdėti juos į kitus daiktus bei padėti į vietą.
Žaisti pagal muzikos ritmą, tarškindamas, barškindamas, belsdamas ir trinksėdamas.
Sėstis ir nulipti nuo kėdės.
Lakstyti.
Dalyvauti aprengiant, autis batus (ne visada ant reikiamos kojos) ir užsitraukti ant galvos palaidinę.
Pavadinti paveikslėlius knygelėje.
Be to, jis gali: Stengtis valgyti taip, kaip valgo suaugusieji.
Žinoti, kaip atsegamos Jūsų sagos.
Visais įmanomais ir nuostabiais būdais rodyti savo meilę ir prisirišimą.
Jis sumanesnis ir labiau nuspėjamas nei prieš pusę metų.
Į kiekvieną klausimą jis pirmiausiai atsako "ne".
Kartais visiškai ignoruoja Jūsų prašymus.
Tačiau, Jums pasiūlius ką nors pasirinkti, jo pasipriešinimas gali sumažėti.
Nors jis jau tapo gana savarankiškas, jam vis dar reikia nuolatinės ir atidžios globos.

Tolesnis žingsnis. Tolesniais mėnesiais galėsite pamatyti nuostabių, kupinų vaikiškos vaizduotės žaidimų ir suintensyvėjusią kalbos raidą. Visų Jūsų bendras uždavinys bus treniruotės su naktipuodžiu. 

3 metai

Trimečiai vaikai išties žavūs! Jie labai dažnai gyvena savo išgalvotuose stebuklinguose pasauliuose, sukeldami daugybę juoko ir linksmumo aplinkiniams. Rūpintis jų sveikata ir saugumu globėjams gali būti gana nelengva.
Trimetis tikriausiai: Galės visai sėkmingai apsirengti, jei tik jam padėsite parinkti drabužius.
Nenustebkite, jeigu jis dažnai norės persirengti: jam tai tiesiog dar vienas puikus žaidimas.
Supras šimtus žodžių ir sudarinės iš jų trumpus sakinius. (Jo kalba pagaliau taps daug suprantamesnė kitiems).
Sugebės pavadinti nemaža aplink jį esančių daiktų, keletą kūno dalių ir keletą spalvų.
Prisistatyti, pasakyti savo amžių, lytį ir mėnesio, kurį gimė, pavadinimą.
Suprasti priešybes, kaip antai: didelis ir mažas, linksmas ir liūdnas.
Keverzos ir pieš apskritimus ir buožgalvius primenančias figūras.
Šokinės, šokčios ir spardys sviedinuką.
Derėsis su kitais vaikais bei suaugusiaisiais. Tai ženklas, kad vaikas vystosi labai gerai, nors tai gali Jums apsunkinti daugybę dalykų, kurie gali būti užginčijami ir diskutuojami.
Be to, Jūsų mažylis imsis įvairiausių vaidmenų: taip jis bando sužinoti, kas jis toks. Tokio amžiaus ir mergaitės, ir berniukai mėgsta žaisti persirenginėdami: iš tokių žaidimų vaikai daug išmoksta. Abiejų lyčių vaikai suvokia savo skirtumus ir domisi savo lytiniais organais.
Trimečiai labai daug sapnuoja, o naktimis juos gana dažnai aplanko košmarai. Tai reakcija į per dieną susikaupusią įtampą ir jos iškrova.

Tolesnis žingsnis. Kitais metais Jūsų vaikas taps dar savarankiškesnis. Jis daugiausia žais su bendraamžiais ir užsiims kitokia savarankiška veikla. Jūs galite jam padėti, teikdami paramą, rūpindamiesi jo sveikata bei saugumu.


...atgal...