Atsisveikinimas su sauskelnėmis...

Sauskelnės – puikus mūsų dienų „išradimas”. Vaikučio auginimo be jų, turbūt, jau neįsivaizduoja nė viena mamytė. Tačiau ateina laikas, kai mažylį reikia įpratinti apsieiti be jų. O tai padaryti dažnai būna sudėtinga. Vieni prie puoduko pripranta greitai, kiti – ilgai ir sunkiai. Šie skirtumai iš dalies priklauso nuo įgimto vaiko temperamento. Didelę įtaką daro ir tai, kada buvo pradėta vaiką pratinti prie puoduko, kaip tai buvo daroma, kokie specifiniai reikalavimai buvo keliami. Kada geriausias laikas atsisakyti sauskelnių ir kaip tai padaryti, turi nuspręsti mamos širdis.

Kada geriausias laikas pratinti vaiką prie puoduko?

Vyrauja daug teorijų, kada ir kaip pratinti mažylį prie puoduko. Šias teorijas galima suskirstyti į kelias grupes:

Pirmoji teorija. Galima vaikutį pradėti pratinti prie puoduko, kai jis išmoksta savarankiškai sėdėti.
Antroji teorija. Kai jau moka vaikščioti, atsistoti, pasilenkti, savarankiškai nusimauti kelnytes.
Trečiojiteorija. Kai vaikas pradeda suprasti švaros ir puoduko reikšmę, domisi, kas vyksta tualete, mėgdžioja tėvus.
Ketvirtoji teorija. Kai vaikas pats išmoksta paprašyti, kad nori į tualetą.

Kiekvienas vaikas individualus ir skirtingai reaguoja į puoduką. Dauguma vaikų gydytojų ir psichologų sutinka, kad pernelyg ankstyvas vaiko pratinimas prie puoduko gali tapti dideliu nerimu, kuris gali persikelti ir į kitas situacijas, kuriose vaikas turi kontroliuoti savo impulsus. Pediatrų nuomone, tik 1,5–3 metukų vaikas pradeda suvokti, kas jis yra ir ką jis gali padaryti pats. Žinoma, svarbu ne tik kada tėveliai pradės vaiką pratinti prie puoduko, bet ir kaip tai bus daroma. Pernelyg griežti reikalavimai gali sukelti vaiko agresiją ir baimę.

I žingsnis – išsirinkite tinkamą puoduką

Puodukų pasirinkimas išties platus – panašūs į kėdę, balną, įvairių dydžių, formų ir spalvų, su rankenomis, grojantys. Kyla klausimas, kokį puoduką išrinkti savo mažyliui.
Dažniausiai siūloma pirkti tokį, kuris patinka vaikui. Ant tokio puoduko vaikas mielai sėsis. Tačiau ne visada vaikui patinkantis puodukas gali būti patogus, todėl būtina atkreipti dėmesį į puoduko formą. Mergaitėms geriau pirkti platesnį, apvalesnį puoduką, tuo tarpu berniukams siūlomi siauresni puodukai. Puodukas turi atitikti ir vaiko svorį, kad vaikas ant puoduko jaustųsi patogiai.

Reiktų nepamiršti, kad grojantys puodukai patinka ne visiems vaikams. Puoduko dugne įmontuota mikroschema, sušlapus puoduko dugnui, grandinė susijungia, ir pasigirsta melodija. Tėvams šie puodukai ypač patinka, nes galima nuspręsti, ar vaikas „atliko reikaliuką“. Tačiau kai kurie vaikai, pirmąkart atsisėdę ant grojančio puoduko, išsigąsta melodijos, ir puodukas tampa baimės objektu. Grojantis puodukas gali sugesti: melodija gali ištisai groti arba visai negroti. Tokiu atveju vaikui sunku susiorientuoti, kas vyksta, kodėl vieną kartą puodukas groja, o kitą negroja. Be to, blaškomas vaiko dėmesys ir susikaupimas.
Puodukas turi būti lengvai plaunamas, stabilus, kad vaikas nenugriūtų ir nesusižeistų.

II žingsnis –viską gerai apgalvokite!

Dauguma specialistų teigia, kad vaikutis turi suprasti, jog tuštinimasis nėra žaidimas, todėl puodukas turėtų stovėti tik jam skirtoje vietoje (vonios kambaryje ar tualete) ir negali būti nešiojamas iš vieno kambario į kitą. Kiti teigia, kad puoduką geriausia pastatyti ten, kur vaikas žaidžia, kad, pajutęs norą tuštintis, parodytų į puoduką. Tėveliai patys turi nuspręsti, kur stovės puodukas, tačiau reiktų pagalvoti ir apie tai, kad vaikas pripratęs, kad puodukas gali stovėti bet kur, atėjus svečiams, jis gali puoduką atsitempti ir prie svečių.

Tėveliai turi nusistatyti ir kada, kokiu paros metu, kiek kartų vaiką sodins ant puoduko. Šiuo atveju nusistatytos taisyklės turi būti labai gerai apgalvotos. Negalima vieną dieną vaiką nuolat sodinti ant puoduko, o kitą visai nesodinti. Jeigu nusprendėte vaiką atpratinti nuo sauskelnių, darykite tai nuosekliai.

III žingsnis – vadovaukitės „auksinėmis taisyklėmis“

•   Negailėkite savo laiko ir pastangų pratindami vaiką ant puoduko. Nenumokite ranka, jei, kelis kartus pasodinus ant puoduko, vaikas nesupranta jo reikšmės. Bandykite dar ir dar kartą...Ir jus, ir mažylį aplankys begalinis džiaugsmas, kai rezultatas bus pasiektas.
•   Vaikui suprantama kalba nuolat aiškinkite, ką reiškia šlapintis ar tuštintis, kas yra puodukas, kam jis reikalingas.
•   Nebarkite vaiko, jeigu nepavyksta iškart pripratinti ant puoduko. Vaikas pradės jausti baimę, gėdą bei galvos, kad tuštinimasis yra kažkas negero.
•   Nelaikykite vaiko ant puoduko ilgai (rekomenduojama 10–15 min.), nes vaikas turi suprasti, kad puodukas skirtas tik tuštintis, o ne sėdėti. Tačiau ir neskubinkite vaiko. Šiuo atveju vaikas pradės abejoti savo galimybėmis.
•   Nepamirškite vaiko pagirti, kai jam sėkmingai sekasi naudotis puoduku. Giriamas vaikas pajus savo vertę, pradės labiau pasitikėti savimi. Vaiką, kuris labai stengiasi priprasti prie puoduko, net jeigu jam ir nesiseka, verta pagirti. Pagirti galima žodžiu, gestais, veido išraiška, kuri leidžia vaikui jaustis laimingam ir saugiam.
•   Nepamirškite nuolatinės higienos. Prižiūrėkite vaikutį, kai jis sėdi ant puoduko, kad nenugriūtų, neišsiteptų, pradėję pratinti, jokiu būdu nepalikite vaiko ant puoduko vieno. Pratinkite vaiką po tuštinimosi plauti rankytes.
•   Prižiūrėkite puoduką, visada gerai išplaukite specialiomis dezinfekuojamosiomis priemonėmis.


...atgal...